Co to jest JPK VAT i co oznacza dla przedsiębiorcy?

JPK VAT, czyli jednolity plik kontrolny dla potrzeb VAT, dotyczy każdego podatnika VAT, składającego deklaracje VAT-7, lub VAT-7K. Dla przypomnienia – VAT-7 dotyczy podatku od towarów i usług, i obejmuje przedsiębiorców, rozliczających się z fiskusem co miesiąc. Z kolei deklaracja VAT-7K dotyczy tzw. małych podatników, czyli przedsiębiorców, którzy rozliczają się z podatku, co kwartał.

W 2018 roku podatnikiem JPK_VAT będzie każdy, u kogo wartość sprzedaży (wraz z podatkiem), nie będzie większa (za rok 2017) aniżeli kwota 5 176 000 zł. Firma taka nie powinna także zatrudniać więcej niż 10 osób.

Jednolity plik kontrolny – co to tak właściwie jest ?

Mówiąc najprościej JPK_VAT, to zbiór informacji odnośnie sprzedaży i zakupów , wynikających z ewidencji VAT w danym czasie. Wszelkie dane potrzebne do utworzenia JPK_VAT, pobierają się bezpośrednio z systemu finansowo- księgowego danej firmy. Plik ten zawiera dane podatnika, wraz z odpowiednim urzędem skarbowym (np. REGON, NIP, adres urzędu). 1 stycznia 2018 roku wprowadzony został obowiązek składania deklaracji ewidencyjnej pod postacią pliku JPK_VAT do 25. dnia każdego zakończonego miesiąca. Niemniej jednak metody rozliczania pozostają bez zmian.

Jak wygląda obsługa JPK

Przygotowanie takiego pliku nie jest obecnie niczym trudnym. Zastanawiając się jaki program do JPK będzie najlepszym wyborem warto zwrócić uwagę bezpłatny aplikację e-mikrofirma, przygotowany przez Ministerstwo Finansów (dostępny na ich stronie internetowej). Jeżeli chcemy mieć pewność, że JPK zostanie przygotowany w prawidłowy sposób warto skorzystać z usług księgowego lub biura rachunkowego, które posiada w ofercie obsługę JPK_VAT, jak np. Tax Care.

W Internecie można uzyskać szereg informacji i znaleźć filmy instruktażowe pokazujące, jak, krok po kroku, wypełnić prawidłowo, a następnie przesłać JPK VAT. Teoretycznie największym problemem może okazać się podpis elektroniczny. Jednak nie jest to tak skomplikowane jakby się mogło wydawać. Ażeby takowy uzyskać, należy np. utworzyć profil zaufany. Można dokonać właściwie w każdym urzędzie lub poprzez bankowość internetową. Ważne, aby pamiętać, że złożenie JPK VAT, nie jest równoznaczne z rozliczeniem VAT-7 i VAT-7K.

Od 1 lipca 2018 roku wejdzie w życie rozporządzenie, na mocy którego organy podatkowe, będą miały pełne prawo do wezwania przedsiębiorcy, w celu dostarczenia dodatkowych plików JPK, zawierających informacje odnośnie: faktur, obrotów, wyciągów z konta, etc.

Struktury JPK

Utworzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego ma na celu zwiększenie kontroli i przede wszystkim szybszy dostęp do wielu informacji.

Ministerstwo Finansów przygotowało wstępną wersję struktur JPK, która z pewnością będzie sukcesywnie rozbudowywana. Niemniej jednak każda z tych struktur zawiera: nagłówek, czyli dane identyfikacyjne firmy, część merytoryczną, w której znajdują się informacje odnośnie zachodzących sytuacji gospodarczych, jak i część weryfikacyjną, gdzie dokument powinien być sprawdzony pod względem formalnym (odpowiednio wypełnione pola, podpisy, etc.).

biuro rachunkowe

Jak to wygląda w praktyce?

Jak już wspomnieliśmy JPK pomoże przede wszystkim urzędnikom w szybszej weryfikacji danych i większej możliwość kontroli. Niewątpliwie wpłynie to korzystnie na funkcjonowanie przedsiębiorstw, które zaczną przeprowadzać wewnętrzne audyty, mające na celu wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w prowadzonych księgach. Za plus można uznać fakt, iż zewnętrzne kontrole nie będą już przeprowadzane w samej siedzibie firmy, a drogą elektroniczną.

Jakie kary za błędy w JPK_VAT?

Plik JPK_VAT, jako dokument księgowy, nie powinien zawierać żadnych błędów. Jednak, gdy takowe się pojawią, jak najbardziej istnieje możliwość ich skorygowania. Jednak w sytuacji, gdy to nie nastąpi, US ma pełne prawo do nałożenia kary.

Wysokość kary zależy od tego, do jakiego paragrafu zostanie przypisane dane wykroczenie. Jeżeli zostanie uznane to za wykroczenie skarbowe, wówczas możliwe jest nałożenie kary grzywny w wysokości do 20-ktrotności stawki płacy minimalnej, czyli do ok. 40 tys. zł – za rok 2017.

W wypadku, gdy czyn będzie podchodził pod przestępstwo skarbowe, wówczas kara będzie wynosić 10-120 stawek dziennych, z kolei stawka dzienna wynosić może od 1/30 płacy minimalnej, aż do jej 400-krotności.

PIT

Powiązane artykuły